Noble Park
              Chess Club Inc. Est 2006. Logo banner

2013 tournaments

Noble Park Club Championship

Playing dates

Round  1        09/02/2013
Round  2        16/02/2013
Round  3        23/02/2013
Round  4        02/03/2013
Round  5        16/03/2013
Round  6        23/03/2013
Round  7        06/04/2013
Round  8        13/04/2013
Round  9        20/04/2013

prizes (Based on 30 entries)

1st: $300 + voucher for next tournament
2nd:$150 + voucher for next tournament
3rd: $50 + voucher for next tournament

2 Rating Groups:

1st $50+ voucher for next tournament.
2nd $50 in each division

Best junior Under-2000:
1st $50+voucher for next tournament
2nd $50 (min 6 entries)  

Biggest upset:

Results

Club Champion - John Nemeth
=1st
Luke Li, Justin Tan

Ratings Group A:
=1st Franz Oswald, Milic Sucevic

Ratings Group B:
1st Nicole Chin
=2nd Baris Girgin, Gunnar Froiland, Ryan Kam, Hamish Jones, Bill Yuan

Ratings Group C:
1st Calixto Dilag
2nd Jody Middleton

Under-1600 trophy:
Franz Oswald

Junior Under-2000:
1st
Zachary Loh (trophy)
=2nd 
Kyle Gibson, Ege Girgin

Junior Under-1300:
1st
Rebecca Strickland
2nd
Regan Crowley

Junior Under-700:
1st
Cassandra Lim
2nd
Christopher Lim

Biggest upset:
Cassandra Lim(605) defeating Jerzy Krysiak (1426)


Back to top


Noble Park Open

Playing dates

Round  1        04/05/2013
Round  2        11/05/2013
Round  3        18/05/2013
Round  4        25/05/2013
Round  5        01/06/2013
Round  6        15/06/2013
Round  7        22/06/2013


prizes

1st
2nd
3rd:

3 Rating Groups:

  1st
  2nd

Best junior Under-2000:

  1st
  2nd

Best junior Under-1300:

  1st

Best junior Under-600:

  1st
  2nd 

Results

=1st  Dusan Stojic, Michael Chan
3rd  Svetozar Stojic

Rating Group A:
1st  Marko Grabovac
=2nd  Jimmy Ying, Ege Girgin, Franz Oswald, Calixto Dilag, Milic Sucevic

Rating Group 2:
=1st  Carl Dingfelder, Nicole Chin, Regan Crowley

Rating Group 3:
=1st  Althea Wong, Christopher Lim, Cassandra Lim

Best Junior Under-2000:
1st Kyle Gibson
=2nd Anurag Sannidhanam, Joseph Wong

Best Junior Under-1300:
=1st  Carl Dingfelder, Nicole Chin, Regan Crowley
2nd  Rebecca Strickland

Best Junior Under-600:
1st  Patrick Hau
2nd  Ethan Ebarca

* prizes shared; ^ prizes shared
~ cash prize + tournament voucher based on on countback system


Back to top


Noble Park Masters and Challengers

Playing dates

Round  1        06/07/2013
Round  2        20/07/2013
Round  3        27/07/2013
Round  4        03/08/2013
Round  5        10/08/2013
Round  6        17/08/2013
Round  7        24/08/2013
Round  8        31/08/2013
Round  9        07/09/2013

prizes based on 40 players (10 in masters and 30 in Challengers)

Masters:    
1st  $100 + voucher for next tournament
2nd  $60 + voucher for next tournament
3rd  $40 + voucher for next tournament

Challengers:    
1st  $100 + voucher for next tournament
2nd  $60 + voucher for next tournament
3rd  $50 + voucher for next tournament
Rating group:
   1st  $40 + voucher for next tournament
   2nd  $30

Best junior:    
1st  $40 + voucher for next tournament
2nd  $30

Results

Masters:    
1st  Eugene Schon,
2nd  Christopher Wallis
3rd  Michael Chan

Challengers:    
1st  = Marko Grabovac,
 Ege Girgin 
3rd  = Rebecca Strickland,
Baris Girgin,
Rating group:
   1st  Milan Stojic
   2nd  = Ryan Kam,
Carl Dingfelder. Hamish Jones, Nicole Chin, Bill Yuan

Best junior:    
Anurag Sannidhanam

Best Junior Under-1000:
1st  Christopher Lim
2nd  = Rebecca Wei,
Cassandra Lim, Patrick Hau,
Matthew Hau, Ethan Abarca

Back to top


Noble Park Swiss

Playing dates

Round  1        05/10/2013
Round  2        12/10/2013
Round  3        19/10/2013
Round  4        26/10/2013
Round  5        09/11/2013
Round  6        16/11/2013
Round  7        23/11/2013

prizes (based on 30 entries)

1st : $200
2nd : $100
3rd : $50:

2 Rating Groups:

  1st : $50
  2nd : $35

Best junior Under - 2000:

  1st : $60
  2nd : $40 



Results

=1st  Eugene Schon, Dusan Stojic
=3rd  John Nemeth, Svetozar Stojic

Rating Group 1:
=1st  Kevin Cron, Cameron Yung

Rating Group 2:
1st Milan Stojic
=2nd Cassandra Lim, Christopher Lim, Phong Huynh

Rating Group 3:
=1st Sara Kam, Douglas Dias, Rebecca Wei, Patrick Hau

Best Junior Under - 2000:
1st  Marko Grabovac
2nd Joseph Wong

Best Junior Under - 1300:
1st Baris Girgin
2nd Carl Dingfelder


Back to top