Noble Park
              Chess Club Inc. Est 2006. Logo banner

2014 tournaments

Noble Park Spring Cup

Playing dates

Round  1        4/10/2014
Round  2        11/10/2014
Round  3        18/10/2014
Round  4        25/10/2014
Round  5        8/11/2014
Round  6        15/118/2014
Round  7        22/11/2014
NB: the club was closed on 1/11/2014.

Scheduled start time:
3PM on all playing days.


details

FIDE & ACF rated

Time control:
90min + 30sec per move

Entry fee:
GM & IM free
Members: $40.
Non-members: $70.

Byes:
Players were permitted to take a maximum of two half point byes for rounds 1 to 5.

Prize Winners

1st Eugene Schön
2nd Zachery Loh
3rd Dusan Stojic
Rating Group 1
=1st
Goran Ilic, Ryan Kam, Kevin Cron
Rating Group 2
1st
Nick Ilic
2nd Ethan Abarca
Rating Group 3
=1st
Connor Franes, Spencer Franes, Ethan Hooi
Best Junior U2000
=1st Hamish Jones, Carl Dingfelder
Top Female
1st
Rebecca Strickland
=2nd Cassandra Lim, Sara Kam, Lillian Lu
Back to top

Noble Park Lightning


Saturday, 27th September
9 rounds

Time control:
3min + 2sec per move

Start time: 3PM.
Entry fee:
GM, WGM, IM & WIM free
Members: $5.
Non-members: $10.

Entry:
Enter at the club by 2.45pm
Prizes:
80% of entry fees will be paid out
Back to top

Noble Park Masters & Challengers

Playing dates

Round  1        28/06/2014
Round  2        5/07/2014
Round  3        19/07/2014
Round  4        26/07/2014
Round  5        2/08/2014
Round  6        9/08/2014
Round  7        16/08/2014
Round  8        23/08/2014
Round  9        30/08/2014
NB: the club is closed on 12/07/2014.

FIDE & ACF rated
Time control:
90min + 30sec per move

Start time:
3PM on all playing days.

details

Masters
10 player round robin for top ten rated players according to ACF rating. (Field to be finalised the day before the event).

Challengers
9 round swiss tournament.
The winner is automatically eligible to play in the 2015 Masters.

prizes winners

Masters:
1st: Eugene Schon
2nd: Domagoj Dragicevic
3rd: Zachery Loh

Challengers:
1st: Jimmy Ying
2nd: Ryan Kam
=3rd: Goran Ilic, Bill Jiang

Rating Group 1

=1st: Lillian Lu, Christoper Lim
Rating Group 2
1st: Alexander Harris
2nd: Sara Kam
Best junior U2000:
Jimmy Ying
Best junior U1000:
1st: Rebecca Wei
=2nd: Ethan Hooi, Vincent Nguyen

Back to top

Noble Park Open

Playing dates

Round  1        03/05/2014
Round  2        10/05/2014
Round  3        17/05/2014
Round  4        24/05/2014
Round  5        31/05/2014
Round  6        14/06/2014
Round  7        21/06/2014

NB: the club is closed on 07/06/2014.

details

FIDE & ACF rated
Time control:
90min + 30sec per move

Start time:
3PM on all playing days.

Prize Winners

1st Eugene Schön
2nd Marko Grabovac
=3rd Dusan Stojic, Svetozar Stojic, Ege Girgin, Jimmy Ying

Rating Group 1
=1st
Goran Ilic, Cameron Yung, Franz Oswald
Rating Group 2
1st
Christopher Lim
2nd Ethan Abarca
Rating Group 3
=1st
Sara Kam, Vincent Nguyen
Best Junior U2000
=1st Ege Girgin, Jimmy Ying
Best Junior U1300
=1st
Bill Jiang, Thomas Pham
Top Female
1st
Rebecca Strickland
2nd Cassandra Lim
46 players preparing for the
              tournament start
Back to top

Noble Park Club Championship

Playing dates

Round  1        08/02/2014
Round  2        15/02/2014
Round  3        22/02/2014
Round  4        01/03/2014
Round  5        15/03/2014
Round  6        22/03/2014
Round  7        29/03/2014
Round  8        05/04/2014
Round  9        12/04/2014

details

FIDE & ACF rated
Time control:
90min + 30sec per move

Start time:
3PM on all playing days.

Entries:
To be able to play in this tournament, players needed to be club members.
Byes:
Two half-point byes were allowed from rounds 1 to 7

Prize Winners

2014 Club Champion
To be decided by play off
=1st Svetozar Stojic, Eugene Schön, Marko Grabovac.

Rating Group 1
1st
Hamish Jones
=2nd
Ege Girgin, Jimmy Ying.
Rating Group 2
1st
Thumula Gamage
=2nd Baris Girgin, Milan Stojic, Cassandra Lim, Christopher Lim, Rebecca Wei, Nick Ilic.
Rating Group 3
1st
Jack Cron
2nd Douglas Dias
Best Junior U2000
1st
Cameron Yung
=2nd
Ege Girgin, Jimmy Ying, Joseph Wong.
U1600 Trophy
Cameron Yung
Best Junior U1300
1st
Thomas Pham
=2nd Baris Girgin, Cassandra Lim, Christopher Lim, Rebecca Wei, Nick Ilic.
Best Junior U600
=1st
Ashali Haputhanthri, Sara Kam.
Top Female
1st
Vineetha Wijesuriya
2nd
Rebecca Strickland
Biggest upset
Megan Hau (507) defeating Joseph Sy (1071) in round 2.
Back to top

Allegro - Saturday 26th April

7 Round Swiss Allegro
Starting time: 3pm
Time control: 15 minutes per game per player
Entry fee: Members $5. Non-members $10. Free entry for GM, IM, WGM and WIM.
Prizes: 80% of entry fees will be paid out
26 players participated in Saturday's
              7 round Allegro
Back to top